Spójrzmy prawdzie w oczy – czy to Ty wykorzystujesz Internet czy Internet wykorzystuje Ciebie?


Statystyki dotyczące sprzętów online i komunikatorów skłaniają do poważnych refleksji:


* 200 razy dziennie (co ok. 6,5 minuty) przeciętny użytkownik sprawdza swój smartfon;
* 25% osób więcej czasu przeznacza na to co w sieci, niż na sen
* 70% osób woli pisać na Messengerze, niż rozmawiać na żywo
* Ponad 70% osób przyznaje, że trudno im nie spojrzeć w telefon przed wyjściem z domu
* Aż 3400 wiadomości elektronicznych wysyła przed snem nastolatek w przeciągu miesiąca, tj ok. 110 wiadomości na wieczór.


Jeśli to nie Twoja działalność pochłania konieczny w świecie wirtualnym czas, warto zastanowić się czy może podjąć pewne kroki ku uwolnienia się od sideł internetowego nałogu? Może nie wykorzystujesz dobrze potencjału, który ZAPEWNIAM CIĘ, ŻE JEST w internecie i notorycznie przeglądasz głupie filmiki, grasz w gierki i godzinami scrollujesz Facebooka? A może masz dzieci, które wpisują się w powyższe statystyki…?

Zastanów się jak to jest u Ciebie i u Twoich bliskich. Czy aby nie ucieka Wam życie w świecie rzeczywistym, a rozwój i pieniądze w świecie wirtualnym…?

Nieraz w swojej codzienności, zauważyłem, że spoglądałem bez przyczyny w telefon, scrollowałem tablicę facebookową czy przeglądałem szósty raz w ciągu dnia tę samą stronę. Zdając sobie z tego sprawę, zacząłem reagować. Bo przecież nie chodzi o żadną skrajność – bez sensu jest spędzać większość życia przed ekranem i również bez sensu jest unikać czegoś, co jest częścią naszej rzeczywistości i co daje ogromne możliwości rozwoju i zarobku dla każdego z nas. Gdzie jest środek?

Uważam, że tam, gdzie spędzamy część naszego czasu online, ale mądrze wykorzystujemy go do naszych celów. Podam Ci kilka przykładów na “oddalenie się” od świata online, pozostając w nim w stałym kontakcie z korzyścią dla Ciebie:

* Wprowadź zasadę i nawyk: Podczas pierwszej godziny po przebudzeniu się oraz przed snem, nie zaglądasz nawet na chwilę do ekranu;

* Rób okazyjnie dzień lub weekend wolny od ekranu. Pojedź w inne miejsce i zostaw telefon w domu lub jeśli kontakt wydaje się konieczny, weź telefon ze sobą, ale nie włączaj Internetu i jeśli nie musisz, nie używaj go;

* Jeśli jest to czas na wspólne obcowanie z rodziną, np obiad lub rozmowa, odłóżcie telefon w jedno miejsce, np do pudełka i bądźcie w pełni ze sobą;

* Wyłączaj telefon na noc i odłóż go poza zasięg wzroku – niech Twoja podświadomość zacznie przyzwyczajać się, że nie jesteś cały czas “online dla świata”, a telefon jest Twoim sługą, a nie panem;

* Kiedy zaczynasz działanie online, rozpisz sobie przed wszystko to, co potrzebujesz zrobić i po kolei odhaczaj, koncentrując się na jednej rzeczy na raz, za którą zabierasz się. Inne “rozpraszacze” przestają istnieć.

Życzę efektywnego i świadomego korzystania z rewelacyjnego narzędzia do zarabiania oraz rozwoju, jakim jest Internet.

#Paul21

Leave a comment