Kryptowaluty można zakupić na giełdzie, w kantorze wymiany lub dokonać transakcji pomiędzy użytkownikami. Poniżej podaję miejsca, z których korzystam i na których do tej pory się nie zawiodłem (kluczowe aspekty: bezpieczeństwo, transparentność, sprawnie działający support)

🇵🇱 BitBay – największa polska giełda z aspiracjami na światową czołówkę, w 2018 roku przeniesiona na Maltę. Platforma stale poszerza się o nowe kryptowaluty. Giełda daje możliwość wpłat w PLN oraz wypłat środków na konto bankowe oraz wypłat z bankomatów bez użycia kart bankomatowych.

🌎 Binance – jedna z największych i najpopularniejszych giełd na świecie z siedzibą w Hong Kongu, ze stałym wzrostem ilości użytkowników. Posiada ponad 250 kryptowalut i spełnia oczekiwania niemal każdego usera.

🌎 Bitmex – platforma z jednym z największych wolumenów na świecie, służąca do obrotu kryptowalutami na dźwigni (kontrakty). Jest to opcja, gdzie znacznie szybciej można zyskać, jak i stracić cały kapitał, dlatego przeznaczona jest zdecydowanie dla bardziej doświadczonych graczy.

Pamiętaj, aby nie przechowywać kryptowalut na giełdach! Choć prawdopodobieństwo utraty środków tam jest stosunkowo niewielkie, to jednak platformy te nie są nigdy w pełni bezpieczne i powinny służyć jedynie do zakupu coinów i ewentualnego, dziennego tradingu. Największym ryzykiem jest tutaj narażenie giełd na ataki hackerskie. I dlatego też zalecam Ci trzymanie swoich coinów na wirtualnych portfelach, do których dostęp mają wyłącznie posiadacze klucza prywatnego (który powinniśmy zachować dla siebie). Każda kryptowaluta ma swój osobny portfel (wallet), który można pobrać na jej stronie lub po prostu wpisując odpowiednią frazę w wyszukiwarce.

Poniżej przedstawiam najbardziej popularne portfele bitcoinowe:

📲 Armory – Aplikacja z dużym poziomem bezpieczeństwa. Cechuje się jednak dość wolnym działaniem i nie nadaje się na Android. Jest możliwość skorzystania z wersji offline.

📲 Bitcoin Core – Bardzo dobrze zabezpieczony portfel, na którym nie ma możliwości sprawdzić przez osoby trzecie, ile Bitcoinów znajduje się na koncie – lecz również Android nie będzie dla niego miejscem.

📲 Blockchain.info – Portfel online, który nie cieszy się najlepszym imieniem i jest coraz mniej pożądanym miejscem do przechowywania Bitcoinów.

📲 Circle.com – Przeglądarkowy portfel cieszy się dość dużym poziomem bezpieczeństwa, gdyż ma podwójne zabezpieczenie podczas logowania się. Prostota w obsłudze to również cecha dodatnia.

📲 Coinbase – Mobilny i przeglądarkowy portfel, szybko działający, aczkolwiek na pewno do najbezpieczniejszych nie należy.

📲 Electrum – Wirtualny portfel, który do niedawna cieszył się dobrym imieniem, sam również go używałem, jednak masowo był hackowany i nadal pojawiają się zgłoszenia z tym związane, więc nie uważam go za najbardziej bezpieczny. I-Phone jest jedynym sprzętem, na którym tego walletu nie zainstalujemy. Na każdym z systemów – Android, Linux, Mac, Windows – nie będzie problemu z użytecznością.

📲 Jaxx – Jeden z popularniejszych portfeli, choć już niejednokrotnie poddał się wirusowym atakom, tracąc zaufanie wielu użytkowników. Plus jest taki, że dostępnych jest znacznie więcej walut, w tym czołowe – ETH, LTC czy DASH.

📲 Multibit – W miarę bezpieczny portfel, z małą zasobożernością.

📲 Mycelium – Bitcoin WalletPortfel mobilny na komórki z systemem Android.

📲 RushWallet – Nadaje się zwłaszcza do stosunkowo niewielkich transakcji. Cechą dodatnią jest jego szybkość, ale na pewno są znacznie lepiej zabezpieczone portfele.

Warto też nadmienić, że najbardziej bezpieczne portfele są te offline, które są złożone z klucza prywatnego oraz adresu i mogą przechowywać Bitcoiny na sprzętach niepodłączonych do sieci.