“Dlaczego tak mało kobiet kupuje Bitcoina?” – pytano rok temu na World Economic Forum. Dziś już takie pytanie byłoby wręcz nie na miejscu.

Kiedy sięgam pamięcią 3-5 lat wstecz, to faktycznie niewiele kobiet było zainteresowanych kryptowalutami. Na spotkaniach pojawiały się jednak kobiety najczęściej w dojrzałym wieku, które szukały okazji inwestycyjnych, natomiast sama technologia zdecydowanie nie była w kręgach ich zainteresowań. Chodziło raczej o szybką, łatwą kasę – “przyprowadzę kogoś z kapitałem, a Wy zróbcie całą resztę”. Na cyklicznych spotkaniach w Warszawie, na których uczęszczałem ponad dwa lata temu, kiedy to już świat usłyszał o Bitcoinie, może 10-15% to były kobiety, głównie w młodym wieku 25-35 lat. Przez ostatni rok, prowadząc wspólnie z kolegami spotkania stacjonarnego klubu kryptowalutowego, już dało się zauważyć, że rozbieżności między jedną, a drugą płcią zanikają. Różnorodność dostrzec można było również w wieku.

bitcoin, kryptowaluty, kobieta, woman, women, girls, girl, sondaż, badanie, rynek, ankieta

Wszystko się wymieszało – kryptowalutami zainteresowała się młodzież, studenci, etatowcy, przedsiębiorcy, doświadczeni inwestorzy i MLM-owcy oraz nawet ludzie będący dawno na emeryturze, z dostępnym kapitałem rzędu zaledwie kilkuset złotych, jak i mających potężne majątki. Myślę, że tych wszystkich łudzi łączy jedna, wspólna cecha – gotowość na nieco większe ryzyko i otwartość na zarobienie pieniędzy procentowo niedostępnych na wielu innych rynkach czy branżach.

Fundusze inwestujące w kryptowaluty, w tym Grayscale Bitcoin Trust, postanowiły przeprowadzić badanie na temat Bitcoina. Okazuje się, że już aż 1/3 amerykańskich inwestorów jest zainteresowana kryptowalutami, a wśród nich aż 43% to kobiety! Jeszcze niedawno takie liczby można byłoby włożyć między bajki. To, co dla ankietowanych było najważniejsze to to, że nie trzeba kupować całego Bitcoina i zapłacić ok. 7500 dolarów (cena na 29.12.2019) oraz możliwość natychmiastowej sprzedaży w razie podjęcia takiej decyzji. Pytane kobiety zaznaczyły również, że kryptowaluty są inwestycją wysokiego ryzyka, natomiast mogące dawać bardzo wysokie stopy zwrotu.

mike satoshi, daria gaca, szpilki na bitcoinie, invest cuffs

fot. Invest Cuffs

Kobiety w znacznie mniejszej ilości znają się na kryptowalutach – 76% stwierdziło, że się mają stosownej wiedzy (przy 52% mężczyzn), natomiast aż 93% zadeklarowało inwestycję po pogłębieniu swojej wiedzy.

źródło: własne / Yahoo Finance

Paweł Drewniak
kontakt@paweldrewniak.com

Leave a comment