fot. Andrzej Madziar
Czy wiesz, że człowiek ma niesamowite skłonności do tego, aby zmienić swoje zdanie i postępowanie, tylko dlatego, bo większość wybrała inny kierunek? 

Robiono badania, w których przedstawiono dwie osoby (aktorów) ubiegających się o pracę. Jeden zachowywał się doskonale, drugi wręcz przeciwnie. Grupa osób miała przedyskutować scenę i wybrać tę osobę, którą by sama zatrudniła. W grupie tylko jedna osoba nie była aktorem. Pozostałe osoby dyskutowały i przekonywały, że to drugi kandydat (ten, który zniechęcał do siebie) był lepszy. Wyobraźcie sobie, że początkowo każda z tych osób, która była poddana badaniu, była przekonana, że wybierze kandydata pierwszego. Jednak po kilkuminutowej rozmowie, aż 40% badanych, ulegało presji grupy, wybierając gorszego kandydata! Czary mary? 

Test ten pokazał jak bardzo jesteśmy codziennie narażani na nieświadome dokonywanie wyborów, bo „skoro większość tak robi/myśl, to pewnie ma rację”. Oj jakże wielka pułapka!

Doprawdy – co robi/myśli większość, nie ma żadnego znaczenia. Nie jest to wskaźnik ani pozytywny, ani negatywny. Umysł kolektywny działa jak jeden, pojedynczy umysł. Może mieć rację, może być w błędzie. Warto mieć tego świadomość podczas dokonywania wszelkich wyborów. Więc nie inaczej jest na rynku, podczas inwestowania. Czyż nie kilka dni temu ulica (‚tłum’) spodziewała się wzrostów Bitcoina po tym jak BAKKT wejdzie w życie?

świadomość opinia tłum bitcoin kryptowaluty rynek

Jeśli wszyscy wokół krzyczą, że „jeszcze w tym miesiącu Bitcoin zaatakuje nowe ATH” 📈 lub „za tydzień będą duże spadki” 📉, to wiedzcie, że najprawdopodobniej tak się nie stanie 🙂 Inaczej może być np przy halvingu, gdzie zmiany cen może wymusić technologia. Zwolennicy analizy technicznej wielokrotnie są zaskakiwani przez rzeczywistość, ponieważ opierają się tylko na matematyce. Nie inaczej jest z osobami, które grają wyłącznie pod wydarzenia, sądząc, że będą to jedyne wytyczne. Są i tacy, którzy idą głosem ulicy, a ten głos często jest głosem zmanipulowanym przez media lub wpływowych ludzi

Rzecz w tym, że na rynku trzeba być elastycznym i brać pod uwagę wiele czynników i nie upierać się przy jednym. A blisko połowa społeczeństwa, co mówią badania, ulega wpływom większości – i to jest wykorzystywane przez tych, którzy są w posiadaniu narzędzi do manipulacji Mówię o tym, żebyś miał ŚWIADOMOŚĆ tego, że tak działa nasz ludzki umysł. Dzięki temu nieraz podejmiesz właściwe, świadome decyzje, a nie dlatego, że znów dałeś się złapać w sidła opinii większości 🙂

Z życzliwością dla wszystkich i każdego z osobna:
Nie idź za tłumem!

Leave a comment