Czym są kryptowaluty?

Tak samo dla wielu jeszcze dzisiaj, kryptowaluty i kreowanie ich wartości są tak niezrozumiałe, jak było to w XVII wieku w przypadku papierowego pieniądza. Wtedy usłyszano o możliwości wymiany banknot za banknot. Ta forma wymiany przyjęła się na całym świecie. Dziś jesteśmy świadkami masowego przyjmowania w większości krajów pieniądza cyfrowego. Podobnie jak kawałek papieru, zapis cyfrowy z góry jest niewiele warty. Wartość dopiero zostaje określona na rynku i ustalają ją użytkownicy. Także żyjemy w przełomowej epoce ekonomicznej, choć większość ludzi jeszcze o tym nie wie.

Kryptowaluty to przede wszystkim środek płatniczy, który ma zdecydowaną przewagę nad pieniądzem fiducjarnym, gdyż nie można ich podrobić ani dodrukować – są unikatowe i mają z góry określoną ilość. Portfele tworzy się automatycznie, w prosty sposób i może być ich nieskończenie wiele. Monety można „wydobywać” (…)  Kryptowaluty są pierwszym finansowym wynalazkiem, który został opracowany poza instytucjami finansowymi. Pierwsza waluta cyfrowa – Bitcoin – została opisana w tzw Manifeście Satoshiego Nakamoto 31.10.2008 roku. I choć twórca lub twórcy kryptowaluty pod pseudonimem Satoshi Nakamoto nigdy się nie ujawnili, to o Bitcoinie usłyszał cały świat!

W styczniu 2009 roku powstała pierwsza wersja 0.1 klienta Bitcoin i dokonano pierwszych transakcji. W październiku ustalono już kurs wymiany na podstawie kosztu wydobycia 1$ = 1309 BTC. W lutym 2010 roku, powstała pierwsza giełda – Bitcoin Market. W lipcu utworzono już globalną giełdę, która była przez kilka lat największą na świecie – Mt.Gox. W tym samym czasie pojawiła się możliwość wydobywania Bitcoina poprzez koparki GPU (karty graficzne). Dwa miesiące później, powstała pierwsza kopalnia BTC –  Slush’s Pool. W listopadzie 2010 roku kapitalizacja rynku kryptowalut po raz pierwszy osiągnęła 1 mln dolarów. W czerwcu kolejnego roku, cena za jednego Bitcoina wynosiła już 10 dolarów. Dalsze lata to już potężny rozwój Bitcoina i innych cyfrowych monet. Rok 2017 był rokiem kryptowalut, a ceny coinów rosły o kilkaset i nawet kilka tysięcy procent. Swoje ATH Bitcoin osiągnął w styczniu 2018 roku, kiedy to cena  za jednostkę przekroczyła 20.000 dolarów! Od połowy tego miesiąca rozpoczęła się bessa i trwa do dziś.

Aby dobrze zrozumieć jak działają kryptowaluty, warto zapoznać się technologią blockchain, na której to system krypto został oparty. Zapraszam:

Co to jest blockchain?

Blockchain czyli łańcuch bloków jest technologią, która służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie, które ułożone są w postaci następujących po sobie bloków danych. Każdy blok zawiera informacje o konkretnej liczbie transakcji, a po jej osiągnięciu, tworzy się kolejny blok danych, a za nim następny itd. W ten sposób powstaje swojego rodzaju łańcuch. Tam średnio co 10 minut generowany jest nowy blok, w którym mogą być przesyłane informacje o różnych transakcjach, np:

– informacje o transakcjach handlowych
– informacje o akcjach
– informacje o stanach własności
– informacje o wytworzeniu energii elektrycznej
– informacje kupna sprzedaży walut

Istotą i głównym zadaniem Blockchain jest utrzymanie w postaci cyfrowej wspólnej i zbiorowej księgi rachunkowej poszczególnych transakcji, które są rozproszone po całej sieci w identycznych kopiach.

Taka księga jest zbiorem wszystkich transakcji, które zrealizowane są w danym momencie w blockchain. Nowoczesna technologia blockchain bazuje na sieci peer-to-peer – bez systemów zarządzających, centralnych komputerów i specjalnych systemów weryfikujących transakcje. Praktycznie każdy komputer podłączony do sieci, może brać czynny udział w przesyłaniu i uwierzytelnianiu transakcji.

Istotne jest również to, że ta księga jest otwarta dla wszystkich, ale jest jednocześnie odpowiednio zabezpieczona, dzięki wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi kryptograficznych. Dzięki skomplikowanemu mechanizmowi szyfrowania wszystkie transakcje są publiczne (jawne) i dostępne dla każdego. Całą historię – od początku istnienia blockchain do dzisiaj – można swobodnie przejrzeć i zweryfikować.

Do czego blockchain jest wykorzystywany?

Blockchain wykorzystywany jest obecnie przede wszystkim do obsługi różnego rodzaju transakcji, ale nieprzerwanie trwają prace nad wykorzystaniem tego rewolucyjnego, wirtualnego wynalazku. Niektóre z nich, to:

– księgi rachunkowe w bankowości
– systemy uwierzytelniania dokumentów
– podpisy cyfrowe w administracji państwowej
– zapisy notarialne
– logistyka
– demokracja i polityka
– energetyka
– turystyka
– cyberbezpieczeństwo
– organizacje charytatywne
– gospodarka rolna
– multimedia i prawa autorskie

Wszystkie te transakcje i operacje mogą odbywać się poza funkcjonującym od wieków systemem, bez udziału instytucji zaufania publicznego, a bezpośrednio pomiędzy stronami transakcji. W blokach danych w sieci blockchain można przechowywać dowolne typy transakcji i danych. Jednym z zastosowań są wspomniane kryptowaluty, jak na przykład właśnie Bitcoin.

Co ważne, wszystkie transakcje zapisane w łańcuchu bloków są nie do odwrócenia – nie da się ich skasować ani podmienić. Jeżeli osoby postronne będą próbować oszukać, zmienić albo wprowadzić nieautoryzowaną transakcję, to węzły blockchain błyskawicznie odkryją nieprawidłowości w jednej z kopii księgi i automatycznie odmówią uwzględnienia zmian w łańcuchu. Blockchain to system którego nie da się złamać, dlatego też najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości zmieni oblicze wielu branż oraz zakończy istnienie niektórych z nich.

Czy aby zarabiać na kryptowalutach, trzeba mieć specjalistyczną wiedzę o blockchain?

Na szczęście nie trzeba być fachowcem ani mieć nawet średnio-zaawansowanej wiedzy na temat całej technologii. Giełdowi gracze są naturalnie „zmuszeni” śledzić rynek, aby ich decyzje były jak najlepsze, natomiast kupowanie i trzymanie coinów na portfelach, kopanie metodą POS czy zarabianie na wielu programach opartych o kryptowaluty, wymagają zazwyczaj podstawowej wiedzy, której można nabyć w bardzo szybkim czasie.

Zatem aby rozpocząć zarabianie w internecie, wykorzystując niekwestionowanie najbardziej innowacyjną technologię sieciową, nie trzeba być ekspertem ani wieloletnim użytkownikiem kryptowalut. Z dostępnych narzędzi może skorzystać dosłownie każdy, najlepiej z pomocą doświadczonej osoby.